Zimowy poradnik

Zima  to  ogromna  frajda  dla najmłodszych.   W  jaki  sposób zabezpieczyć dziecko przed zapaleniem oskrzeli, czy katarem? Oto poradnik,  który pomoże Wam trzymać się ciepło i nie dać przeziębieniom.
        Zimowych  infekcji  nie da się całkowicie wyeliminować, dlatego  należy tak  ubrać  dziecko,  żeby  nie   przemarzło,  nie  pociło   się   oraz  nie  przemoczyło  butów.   Postępując  w  ten sposób, zmniejszamy ryzyko zachorowania.

Dzieci,  co  prawda nie  przepadają  za  ubraniami,   które krępują  ruchy,  jednak  gdy  na szali  jest  zdrowie  nie można ustępować maluchowi.
       Gdy  temperatura  za  oknem spada poniżej zera, najlepiej przed   wychłodzeniem  chroni  czapka,  ponieważ  to  zwykle przez    odkrytą    głowę   organizm    traci   najwięcej    ciepła. Najlepsza  i  najwygodniejsza   dla  Twojego   dziecka   będzie czapeczka  bawełniana lub  polarowa.  Zimno  atakuje również kark   i   dekolt,   dlatego   szalik  porządnie   otulający    szyję powinien być sprawą priorytetową!
       Pamiętaj,  że  dziecko   lepiej   ubrać  w  kilka   warstw ubranek, niż założyć mu  jedną,  choćby najbardziej ciepłą kurtkę.  Dlaczego?    Kilka  warstw   lepiej  grzeje,  ponieważ powietrze   zatrzymujące  się  między   nimi  stanowi  świetną izolację.   Co  więcej,  dodatkową   warstwę  odzieży   zawsze łatwiej będzie zdjąć, jeśli zrobi  się cieplej.

Pierwszą warstwą zimowego stroju dziecka powinny stanowić: ciepła bielizna, podkoszulek z długim rękawem oraz rajstopy. Nie powinny być zbyt obciskające, ponieważ hamuje to krążenie, a wtedy ciało nie może się samo rozgrzewać.

Drugą warstwę  powinno stanowić  ubranie dzienne, czyli takie,  jakie  dziecko  nosi  na  co  dzień.  Wskazane  są  golfy, ponieważ  chronią przed zimnem nawet  przy rozpiętej  kurtce. Na wierzch załóżmy dziecku  puchową kurtkę z kapturem  lub kombinezon     z   oddychającego,    nieprzemakalnego     oraz nieprzepuszczającego wiatru materiału.  Na zabawy na  śniegu  lepszy  natomiast  będzie kombinezon, by śnieg  nie przedostał się pod ubranie.
        Planując  beztroską  zabawę  na  śniegu zbadaj również o porządne obuwie dla swojej
 pociechy.

Pamiętaj też o  odpowiednich  skarpetach.  Unikaj tych bardzo grubych, wypełniających  buty  -  lepiej izolują  dwie,  cieńsze pary.    Powietrze   pomiędzy   skarpetami   a  butami  zapewni dziecku większą ochronę przed zimnem.
        Również rękawiczki mają ogromne znaczenie w ochronie przed  mrozem. Ręce  małego dziecka są  szczególnie  podatne  na  odmrożenia. Rękawice     powinny    więc    być    ciepłe   i nieprzemakalne.  Małemu    fanowi     sanek     warto      kupić  profesjonalne   rękawice   narciarskie,   aby   się   nie   zgubiły można  je  połączyć  sznurkiem  i wsadzić   w  rękawy  kurtki.

Ustal rozsądne limity czasu zabawy na mrozie, aby zapobiec wyziębieniu ciała i odmrożeniom. Co jakiś czas dzieci powinny wrócić do domu lub innego pomieszczenia, aby ogrzać się przed dalszą aktywnością na dworze.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

• Pilnuj, aby dzieci zjeżdżały na sankach zdala od pojazdów.
  • Dzieci powinny podczas zabaw na sankach pozostawać zawsze pod opieką dorosłych.
  • Małe dzieci powinny zjeżdżać oddzielnie na sankach, nie na tym samym terenie co starsze (aby uniknąć zderzeń iurazów).
  • Dziecko zjeżdżające na sankach powinno siedzieć, lub być wpozycji pół-leżącej stopami do przodu. Inne pozycje mogą sprzyjać urazom głowy!
  • Rozważ zakup kasku ochronnego dla twojego dziecka.
  • Wybierz sanki, na których twoje dziecko będzie miało stosunkową kontrolę nad kierunkiem jazdy. Zjazdy na dętce od opony czy w tzw. dyskach śnieżnych są mniej bezpieczne.
  • Sanki powinny być solidne, jednolitej budowy, bez żadnych ostrych, wystających części. Jeśli mają mechanizm umożliwiający kierowanie - sprawdź czy jest on sprawny idobrze naoliwiony.
  • Na bezpośrednim terenie zjazdów saneczkowych nie powinno być żadnych przeszkód takich jak drzewa czy słupy, powierzchnia powinien pokrywać śnieg - nie lód. Nie może to być miejsce zbyt strome (rekomendowane nachylenia do 30 stopni) oraz powinno kończyć się płaskim obszarem hamowania.
  • Unikaj zatłoczonych miejsc zjazdów saneczkowych.