katecheza

Katecheza w przedszkolu”

Katechizacja dzieci przedszkolnych to szczególna dziedzina edukacji przedszkolaków. Dzieci potrafią pięknie uczestniczyć w zajęciach, pomimo iż nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej świadomości religijnej. Im to podstawowe prawdy wiary przekazuje się poprzez dobrą zabawę. Katecheta wykorzystuje pantomimę, pląsy, piosenki religijne z gestykulacją a także różnego rodzaju opowieści biblijne, które nawiązują do treści ewangelicznych. Ważnym elementem katechizacji jest zachęta dzieci do czynnego udziału w życiu parafii poprzez uczestnictwo w Mszy świętej z rodzicami i rodzeństwem. Wszyscy doskonale wiemy, że treści teologiczne są bardzo trudne do przełożenia metodycznego z zachowaniem merytorycznych zagadnień, na wyższych poziomach a cóż dopiero na początkującym etapie.

Zajęcia z katechezy w przedszkolu wymagają szczególnego przygotowania ze strony nauczyciela - katechety, który musi bardzo umiejętnie korzystać ze swoich możliwości pedagogicznych i teologicznych.

Dlatego też zajęcia z katechezy przebiegają bardzo dynamicznie, z wykorzystaniem różnego typu metod aktywizujących, które pozwalają zainteresować małych wychowanków i umiejętnie przekazać trudne teologicznie treści atrakcyjnymi formami zajęć.

Jednak należy pamiętać o szczególnym wymiarze tych zajęć, które przede wszystkim mają na celu uwrażliwić i tak już wrażliwe i spontaniczne serca małych wychowanków, na zło, krzywdę i niesprawiedliwość oraz na szacunek wobec rodziców, nauczycieli i rówieśników.

Zajęcia z katechezy w naszym przedszkolu odgrywają ważną rolę w rozwoju religijno - moralnym przedszkolaków.