Miejskie Przedszkole nr 4
w Zielonce

05-220 Zielonka, ul. Staszica 16

tel.: 505 002 774

Przedszkole czynne w godz: 6:30 -17:00

przedszkolenr4@zielonka.pl

logo facebook

Ustawienia

Wyszukiwarka

psycholog

 GRA W MUCHĘ

W grze mogą brać udział dwie lub więcej osób. Jedna z nich kieruje ruchami muchy, mówiąc np. mucha idzie w górę, mucha idzie w dół, mucha w prawo, mucha 2 w lewo itp. Zadaniem pozostałych graczy jest obserwacja niewidzialnych ruchów muchy. Kiedy mucha opuści planszę, gracze krzyczą „wyszła”. Dodatkowo gracze mogą określić miejsce, w którym mucha wyszła np. prawy górny róg.

 

 

Kolejne ciekawe ćwiczenie, które wykorzystuje kartkę podzieloną na kwadraty. Potrzebujesz jeszcze  dwóch flamastrów i dwóch rąk. Spróbuj rysować oburącz, nie odrywając rąk od kartki.  Ćwicz, razem z rodzicami, rodzeństwem  i nie poddawaj się !

 

 

 

 

Kolejne ćwiczenie również wykorzystuje dwa flamastry i dwie ręce. Rysuj oburącz figury geometryczne, cyfry, liczby lub kształty. Powodzenia!

 

 

 

Kolejna zabawa to wyzwanie dla naszego mózgu, jedna ręka poklepuje głowę, a druga ręka w tym czasie masuje brzuch. Życzę miłej zabawy, która stymuluje mózg.

 

 

 

Teraz 7  ćwiczeń na nerw błędny   (autonomiczny układu nerwowy człowieka) . To ważne ćwiczenia, które powtarzane regularnie, pozwalają odzyskać równowagę psychiczną i fizyczną.

 

Przygotowanie (wyłącz telefon komórkowy, telewizor): usiądź wygodnie, poczuj krzesło, na którym siedzisz i obie stopy na ziemi, weź głęboki oddech.

 

  1. Szyja i kark: poruszaj głową w lewo i w prawo. Możesz powtórzyć ten ruch kilkakrotnie.
  2. Żuchwa: poruszaj żuchwą, powoli otwierając i zamykając usta, ruszając na boki, do przodu i do tyłu. Odczuj wyraźnie mięśnie żuchwy, które często bywają napięte aż do bólu .
  3. Oko: otwieraj i zamykaj oczy, patrz w różnych kierunkach, w lewo i prawo, w górę i w dół, naprzemiennie wytężaj wzrok i mruż oczy.
  4. Mięśnie mimiczne twarzy: zrób kilka „głupich min”, starając się uruchomić możliwie wiele mięśni twarzy (ponad 20).
  5. Ucho środkowe: nasłuchuj, wsłuchuj się w dźwięki tła i otoczenia, np. trzeszczenie krzesła, przejeżdżający samochód, ćwierkanie ptaków, odgłos windy, wentylator komputera lub klimatyzacji.
  6. Gardło: najpierw odkrztuś (tak jakby ci coś wpadło do tchawicy), a następnie przełknij ślinę.
  7. Krtań: uruchom swój aparat głosowy, np. możesz zacząć intonację „wuuuu…” lub zarycz jak lew. Poczuj wibrację w krtani, to rozwibrowanie może sięgać aż do przepony i rozchodzić się po całym brzuchu.

 

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń, zapraszam do rodzinnego relaksu przy lekturze książek lub słuchając Bajek terapeutycznych  Marii Molickiej, dostępnych w darmowym audiobooku. Tu link https://www.youtube.com/watch?v=UuvWpAIwCXg

 Tu rozpiska poszczególnych bajek

0:10 Misiulek w przedszkolu 30:35 Wesoły Pufcio 42:11 Lisek Łakomczuszek 52:47 Piłeczka 1:13:05 Kurek i Kwaczuś 1:33:09 Zuzi Buzi 1:43:00 O laleczce, która była klaunem 2:11:32 Zwaśnione pory roku 2:31:50 Duch Krecik 2:44:27 Mrok i jego przyjaciele 3:00:46 Zagubiony Promyczek 3:20:21 Dziewczynka z obrazka 3:46:58 Rycerz i jego giermek 3:58:54 Domek na drzewie 4:17:24 Lustro                       

Dbajmy o Siebie i do zobaczenia- Wasza psycholog