Przedszkolak a komputer

Przedszkolak a komputer.
Jak ochronić dziecko przed niebezpieczeństwami szklanego ekranu?

Używanie komputera jako jednego z pożytecznych narzędzi poszerzających możliwości rozwoju dziecka może przynieść duże korzyści; niebezpieczne staje się nadużywanie go. Obecnie coraz młodsze dzieci mają kontakt z komputerem, niejednokrotnie posługując się nim bardziej sprawnie niż rodzice. Nie można zapominać jednak o destrukcyjnym wpływie na psychikę dzieci łatwo dostępnych gier komputerowych, w których występuje wysoki poziom agresji słownej i nadmiar niepotrzebnych informacji. Każdy program, z którego korzysta dziecko, powinien być dostosowany do jego poziomu rozwoju i możliwości percepcyjnych, najlepiej na licencji, co stanowi zabezpieczenie przed dostępem do niewłaściwych treści. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy dziecko zaczyna przejawiać symptomy uzależnienia od komputera. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do interwencji, to:

• odrealnienie, oddzielenie od rzeczywistości (dziecko uznaje gry, filmy, informacje, np. z sieci, za jedyną rzeczywistość, ważniejszą od codziennej),
  • frustracja w przypadku pozbawienia możliwości korzystania z komputera, przerwania gry, oglądania filmu itp. i powstająca na bazie frustracji agresja o różnych przejawach i skutkach,
  • przedłużanie, przeciąganie czasu spędzanego przed ekranem, opóźnianie czasu pójścia spać, rezygnacja z posiłków na rzecz zabawy z komputerem,
  • ukrywanie, ile czasu rzeczywiście spędza się przy komputerze, łamanie danego słowa, że „pogram potrwa jeszcze tylko 10 minut",
  • rezygnacja z innych form aktywności, szczególnie zabawowej, z kontaktów z innymi dziećmi na rzecz komputera,
  • zaniedbywanie swoich - nawet drobnych - obowiązków,
  • pogorszenie stanu zdrowia, rozumiane jako:

- podrażnienie spojówek i skóry,
    - pogorszenie wzroku,
    - bóle pleców,
    - podatność na infekcje,
    - bezsenność,
    - nadpobudliwość,
    - zaburzenia koncentracji uwagi i sprawności myślenia,
    - rozdrażnienie,
    - zaburzenia kontroli popędów (łatwo wyzwalająca się agresja),
    - zaburzenia łaknienia,
    - kompulsja (brak kontroli w nadużywaniu korzystania z komputera),
    - zespół abstynencyjny - złe samopoczucie w okresach pozbawienia możliwości korzystania z komputera.

Szczególnie niebezpieczne może być niewłaściwie kontrolowane korzystanie przez młodsze dzieci z Internetu. Należy chronić maluchy przed możliwymi oszustami, hakerami czy przestępcami seksualnymi. Nie można pozwolić dzieciom na udzielanie informacji o sobie obcym w sieci. Od najwcześniejszych prób korzystania z Internetu naszym pociechom powinna towarzyszyć odpowiednia doza nieufności.